VR Gözlükleri

Sanal gerçeklik deneyimini yaşamak için bazı cihazlar gereklidir. Bu cihazlar VR gözlükleri olarak adlandırılır. VR gözlükleri birden çok türden oluşur ve türüne göre ekstra olarak telefon veya bilgisayar gerektirebilir.
VR gözlükleri temelde telefonla çalışan, bilgisayarla çalışan ve tek başına çalışan olarak 3 türe ayrılır. Gelin hepsini ayrı ayrı inceleyelim.

Telefonla Çalışan VR Gözlükleri

Google Cardboard

Google Cardboard Gözlüğü

Google Cardboard VR deneyimini olabilecek en ucuz ve basit şekilde kullanmanızı sağlayan ve ilk çıkan gözlüklerden biridir. Üstelik bu gözlüğü evde kendiniz bile yapabilirsiniz. Tabii bir şekilde lensleri aldıktan sonra. Gözlük Android 4.1 veya İOS 8 ve üstü sürüme sahip olan tüm akıllı telefonlarda çalışabilir. Anlayacağınız üzere sanal gerçeklik tecrübesini ilk defa tecrübe edecek insanlar için birebir bir cihazdır.

Google Cardboard ile birçok VR deneyimi yaşayabilirsiniz. Uzay yolculuğundan tutun sandal gezisine kadar, çeşit çeşit bir sürü oyuna kadar her türlü tecrübeyi basit düzeyde de olsa deneyimleyebilirsiniz.

Samsung Gear VR

Samsung Gear VR Seti

Samsung Gear VR Samsung’un Oculus VR işbirliği ile ürettiği ilk nesil sanal gerçeklik cihazıdır. Cihaz 2015 yılının sonuna doğru çıkmıştır. Cihaz kafaya takılan bir gözlükten ve bir kumandadan oluşur. Hafif ve dış dünyadan gelen ışığı engelleyici bir tasarıma sahiptir. Kumandası ise tek elle kullanılabilecek biçimde sanal gerçeklikte arayüz görevi görür ve gerekli kontrollerin yapılmasını sağlar.

Samsung Gear VR ile Oculus odalarında diğer arkadaşlarınızla zaman geçirebilir ve hazır birçok uygulamadan faydalanabilirsiniz. Cihaz birçok Samsung telefonda uyumlu biçimde çalışmaktadır. Örneğin Galaxy S6, Galaxy S7, S8, S9 serisi ve Galaxy Note S5 ile uyumluluk gösterir.

Bilgisayarla Çalışan VR Gözlükleri

Oculus Rift

Oculus Rift Seti

Oculust Rift, Oculus VR şirketi tarafından 2016’nın ilk çeyreğinde piyasaya sunulmuştur. Daha sonra şirket Facebook tarafından (her zaman olduğu gibi) satın alınmıştır. Cihaz geniş bir perspektif sunan bir gözlükten elleriniz yerine geçecek bir çift kumandadan ve bir çift sensörden oluşur. Sensörler siz otururken de ayaktayken de hareketlerinizi sanal gerçekliğin içine aktarır. Ayrıca cihazın içindeyken 360 derece hareket edebilirsiniz.

Oculus Rift yanında birçok özelliğiyle geliyor. Örneğin bu özelliklerden biri olan pano özelliği. Bu pano bir komut merkezi görevi görür ve el hareketlerinizle sanal gerçeklik kütüphaneniz üzerinde işlem yapabilirsiniz. Yalnız şunu söylemek gerek ki cihazın istediği minimum özellikler yüksek dolasıyla ekran kartınızı değiştirmeniz gerekebilir.

HTC Vive

Htc Vive Gözlüğü

HTC Vive HTC ve Valve iş birliği ile ilk defa Nisan 2016’da piyasaya sürülen bilgisayar destekli bir sanal gerçeklik cihazıdır. 15 metre kareye kadar uzanan gerçek dünya ortamıyla uyumlu biçimde tasarlanmış olan bu cihaz birçok parçadan oluşur. Bu parçalar kafaya takılan bir gözlük, bir çift kontrolcü ve ortam yaratmayı sağlayan bir çift baz istasyonudur.

Güvenli bir sisteme sahip olan HTC Vive sanal gerçeklik kaskı içerisindeyken yaşanan tecrübe esnasında gerçek dünya sınırlarıyla alakalı uyarılarda bulunup olabilecek kazaları önleyebilen bir sisteme sahip. Ayrıca kendi deneyimlerinizi video haline de getirebiliyorsunuz. SteamVR ile beslenen HTC Vive birçok VR uygulama ve oyunlarına erişim sağlamanıza da olanak sağlıyor.

Tek Başına Çalışan VR Gözlükleri

Oculus Quest

Oculus Quest Gözlüğü

Oculus Quest Facebook tarafından piyasaya sunulan hepsi bir arada sanal gerçeklik cihazıdır. Oculust Quest, sanal gerçeklik kaskı ve iki tane kumandadan oluşan bir settir. Ayrıca kablosuz ve bilgisayara ihtiyaç duymayan bir yapıdadır ama istendiğinde bilgisayara da bağlanabilir. Oculus Quest, görsel netliği en üst düzeye çıkarmak için ayarladığı ideal lens aralığı ve göz başına 1600×1440 çözünürlük ile piyasanın en iyi gözlüklerinden biri olan Oculus Rift’in kullandığı optikleri sunuyor.

Bu cihazla evde, iş yerinde veya dışarda; oturarak veya ayakta oynanabiliyor. Aynı zamanda etrafa bakma, siper alma gibi birçok mekaniği de destekliyor. Ayrıca herhangi bir kulaklığa ihtiyaç duymadan ses iletimi sağlıyor. Cihazdaki kumandalar eli ve kesme, fırlatma, kavrama, tutma gibi el hareketlerini doğrudan simüle edecek biçimde tasarlanmış.

HTC Vive Focus

Htc Vive Focus Seti

HTC Vive Focus Kasım 2018’de önce Çin’de daha sonra dünya çapında satışa sunulmuş, ek bir donanıma ihtiyaç duymadan çalışabilen bir sanal gerçeklik cihazıdır. Kablosuz ve yüksek kalitede görüntü sunan bir cihaz olan HTC Vive Focus son derece gelişmiş bir donanıma sahiptir. Ayrıca Vive Port adında zengin bir içerik kütüphanesi de barındıran cihazda birçok deneyime erişebilirsiniz.

Oldukça konforlu bir tasarıma sahip olan cihaz; kafa setinden, kontrolcüden, bilek setinden, bataryadan ve şarj aletinden oluşmaktadır. Üstelik telefonla etkileşime de izin veren cihaz oldukça esnek bir kullanım alanına sahip. Cihazın desteklediği telefon modeli şimdilik yalnızca HTC U12+ modelidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir