En İyi VR Oyunlar

21. yüzyılın gelişen teknolojisi ile birlikte oyun kavramı da değişikliğe uğradı. 2000’li yıllardan önce internet kafe ve oyun kafelerinde oyun oynayan gençler, artık VR oyunları yani sanal gerçeklik oyunları ile birlikte sanal dünyaları keşfetme şansı yakalıyor.

VR teknolojisi kısaca, çeşitli ekipman/aletler sayesinde kullanıcının sanal ortama dahil olması ve sanal dünyada fiziksel etkileşime girebilmesidir. Bu sayede askeri ve teknolojik alanlarda büyük devrimler yapıldı. Dolasıyla sanal gerçekliğin gelecekte çok daha önemli bir teknoloji olacağı tahmin ediliyor.

Sanal gerçeklik teknolojisi halen emekleme aşamasında bundan dolayı bu teknolojiye sahip olmak için birçok firma, farklı ekipmanlar sunuyor. Dünyanın en büyük şirketlerinden Facebook, Valve, Sony, HTC ve Samsung gibi birçok firma sanal gerçeklik için özel gözlüklerini piyasaya sürdü. Gözlükler, özelliklerine göre 100 TL’den başlayıp 10.000 TL’ye kadar çıkabiliyor. Valve’ın piyasaya sürdüğü Valve Index ve HTC tarafından piyasaya sürülen HTC Vive’ın VR’ın son kullanıcı için alınabilecek en gözde iki performans cihazı olduğunu söyleyebiliriz.

Sanal dünyayı deneyim etmek için verilmesi gereken ücret aralığı bir hayli geniş olsa da, VR oyunlar aracılığı ile birçok deneyimi aynı anda yaşayabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere VR oyunların en iyi 6 tanesinden bahsedeceğiz.

6- Superhot VR

Superhot VR Oyunu

Sanal dünyayı deneyim etmek isteyen kişiler için giriş VR oyunlarından olan Superhot VR’ı önerebiliriz. Oyunun ana karakteri bizim gibi, sanal gerçeklik ile oyun oynayan birisi fakat ana karakterimiz bize, oyunu istemli bir şekilde oynamadığını anlatmaya çalışıyor. Bu sayede sanal gerçeklik kaskı ile bu oyunu oynayan oyuncular, acaba ben de mi böyle oynuyorum diye kendilerine soru sorabiliyor. Tabii ki biz isteğimizle oynuyoruz. Öyle değil mi?

Oyunda düşmanları alt etmek için zamanı yavaşlatabilir veya silahınıza güvenerek rakiplerinizin üstüne gidebilirsiniz. Kullanıcıya göre değişmesine rağmen Superhot VR, ortalama 2 saat oyun deneyimi sunuyor. Oyunun en iyi yanları müzikleri ve grafiği. Kullanılan müzikler sayesinde oyuncular kendisi gerçek anlamda oyunda hissediyor ve grafik kalitesi de sizi oyuna çeken bir diğer ayrıntı.

Oyun 25 Mayıs 2017 yılında piyasaya sürüldü ve Valve Index, HTC Vive, Oculus Rift ve Windows Mixed Reality ile oynanabilmekte. Oyunu eğer Steam üzerinden satın almak isterseniz şu an %32 indirim ile 26.52 TL’ye alabilirsiniz ve böylece sanal gerçeklik dünyasında keyifli saatler geçirebilirsiniz.

5- Rec Room

VR’da arkadaşlarınız ile oynayabileceğiniz bir oyun mu arıyorsunuz? O zaman Rec Room oynayabileceğiniz en iyi VR oyunlarından. Ayrıca oyunu ücretsiz bir şekilde oynayabilirsiniz.

Rec Room’u kısaca sosyal VR deneyimi olarak nitelendirebiliriz.  Oyunun içinde bulunan birçok mini oyun ile keyifli vakitler geçirirken, isterseniz bir köşede oturup maceranın yorgunluğunu üstünüzden atabilirsiniz.

Oyunun en sevilen modu ise Paintball. Elinizdeki silahlar ile rakibinizi alt etmeye çalıştığınız bu oyun modu, Rec Room’u oynayan oyuncular arasında bir hayli popüler olmuş durumda. Eğer arkadaşlarınız ile VR’da keyifli bir vakit geçirmek istiyorsanız bu oyun tam size göre. Ayrıca oyunda her gün yeni modlar ve yeni mini oyunlar, oyunu oynayan kullanıcılar tarafından yaratılıyor. Eğer hayal gücünüze güveniyorsanız, sanal gerçeklik ile fikirlerinizi birleştirip insanların keyif alacağı mini oyunlar yapıp, arkadaşlarınız ile keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Oyunu oynamak için sanal gerçeklik gözlüğüne ihtiyacınız yok. Oyunu oynamak için sadece hareket kontrolörüne sahip olmanız yeterlidir. Oyun, Steam üzerinde halen beta versiyonunda ve PlayStation, PC, Oculus Quest, Oculus Rift, HTC Vive ile birlikte oynanabilir durumda.

4- Project Cars 2

Yeni bir VR ekipmanı aldınız ve yarış oyunu mu oynamak istiyorsunuz? O zaman en iyi yarış VR oyunlarından olan Project Cars 2, kesinlikle ilk tercihiniz olmalıdır.

12K görüntü kalitesi ve 180’den fazla lisanslı gerçek araba, sizi Project Cars 2’de bekliyor. Kariyer modunda dünyanın en iyi yarışçısı olabilir veya normal modda yapay zekaya karşı inanılmaz yarışların baş kahramanı olabilirsiniz. Ayrıca, online olarak oynanabilen Project Cars 2 ile birlikte arkadaşlarınızı pistte yarışa davet edebilirsiniz.

Oyunu oynamak için sanal gerçeklik gözlüğüne ve yarış sistemine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer yarış sisteminiz yoksa, oyun deneyimizin ciddi anlamda zedelenebilir. Steam üzerinden %85 indirim ile 29.85 TL’ye satın alınabilen oyun, özellikle sanal gerçeklikle yarış oyunu oynamak isteyen oyuncuların vazgeçilmezi olmaya aday. Oyun, HTC Vive ve Oculus Rift ile birlikte oynanabilir.

3- Subnautica VR

Subnautica VR Oyunu

Subnautica VR bir sorundan dolayı 4546B gezegenine düşen uzay geminizden topladığınız malzemeler ile hayatta kalmaya çalıştığınız bir oyundur. Bu oyunda su altı dünyasına etkileyici bir yolculuk yapabilir veya yırtıcı balıklar ile sonu gelmeyen bir savaşa girebilirsiniz.

Yüzlerce balık türü ve sadece uykularınızı kaçırmak için yaratılmış olan canavarlar sizi, Subnautica VR’de bekliyor olacak. Oyunu oynamak için sanal gerçeklik gözlüğüne sahip olmanız gerekmektedir. Steam üzerinden %35 indirimle birlikte 26 TL’ye satılan oyun, HTC Vive ve Oculus Rift ile birlikte oynanabilir.

2- Skyrim VR

Skyrim VR Oyunu

Şimdiye kadarki en iyi RPG (Rol Yapma Oyunu) oyunlarından biri olan Skyrim, VR’a özel sürümü olan Skyrim VR ile oyunculara daha gerçekçi bir oyun deneyimi vaat ediyor.

Karakterimiz ile birlikte, ejderha tanrısı olarak bilinen ve dünyayı yok etmek isteyen Alduin isimli ejderhayı öldürmeye çalıştığımız Skyrim, Tamriel kıtası üzerinde bulunan kurgusal ülke olan Skyrim’de geçiyor. Yüzlerce canavar, onlarca kahraman ve en büyük ejderhayı yenmeye çalıştığımız oyunu, sanal gerçeklik üzerinden oynayınca karşılaştığınız canavarların ne kadar etkileyici ve korkutucu olduğuna bir kez daha canlı olarak şahit olabiliyorsunuz.

Oyunu oynamak için sanal gerçeklik gözlüğüne sahip olmanız gerekmektedir. Steam üzerinden %70 indirimle birlikte 79.80 TL’ye satılan Skyrim VR; HTC Vive, PlayStation VR, Oculus Rift ve Windows Mixed Reality cihazları ile birlikte oynanabilir.

Sanal gerçeklik dünyasının gözde oyunları bunlarla ibaret değil. Büyük oyun firmalarının 2020 ve 2021 senesinde çıkaracağı yeni oyunlar ile birlikte sanal gerçeklik dünyasında daha fazla kaliteli oyunlar görmemiz mümkün olacak.

1- Half-Life: Alyx

Half Life Alyx Oyunu

Bir efsane olan Half-Life serisinin en son oyunu olan Half-Life: Alyx, sadece sanal gerçeklik ekipmanları üzerinden oynanabilir durumda.

Half-Life: Alyx, serinin 2. oyunu olan Half-Life 2’nin 5 yıl öncesinde geçmektedir. Half-Life serisini oynayanların bileceği üzere (dikkat spoiler), Gordon Freeman ilk oyunun sonunda Xen gezegenini ele geçirmiş ve biz, uyutularak City 17’ye yollanmıştık. City 17’ye vardığımızda ise gezegenin nasıl mahvolduğuna, yardımcımız Alyx ile birlikte şahit olmuştuk. Half-Life: Alyx ile birlikte ise serinin 1. ve 2. oyunu arasında geçen olaylara bodoslama dalarak hikayenin derinliklerine ineceğiz.

Half-Life: Alyx, sanal gerçeklik oyunlarında (şimdiye kadar yapılan) bir başyapıt olarak örnek gösterilebilir. Sanal gerçeklik dünyasında yaptığı grafiksel ve hikaye anlatımındaki devrimleri ile birlikte, oyuncuların sanal gerçeklik cihazı almasının en büyük nedenlerinden birisi. Alyx’in VR dünyasının GTA V’i olduğunu söylemek mümkün.

Oyunu oynamak için üst düzey bir sanal gerçeklik gözlüğüne ve kontrolcüsüne sahip olmanız gerekmektedir. Steam üzerinden %25 indirim ile 69 TL’ye satılan oyunu alarak siz de, Half-Life deneyimini sanal gerçeklik ile birlikte yaşayabilirsiniz. Oyun; Valve Index, HTC Vive, Oculus Rift, Oculus Quest ve Windows Karma Gerçeklik özelliğini destekleyen sanal gerçeklik gözlükleri ile birlikte oynanabilmekte.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir