En İyi PS VR Oyunları

Sony’nin Playstation konsolu için geliştirdiği bir sanal gerçeklik cihazı olan PS VR tam adıyla Playstation VR için şimdiye kadar birçok oyun geliştirildi. Bu oyunların bazıları Playstation dışındaki cihazlarda da oynanabilirken bazıları sadece Playstation’a özel.

PS VR sadece Playstation 4 için geçerli. Yani diğer Playstationlar VR teknolojisini desteklemiyor. Bunun nedeni hem diğer Playstation donanımlarının VR uyumlu olmaması hem de eski Playstation oyunlarının VR’a göre yapılmamış olması. Yani Playstation’da VR deneyimi yaşamak istiyorsanız PS4’ünüzün olması gerekiyor.

VR teknolojisi geliştikçe VR oyunları da kendini geliştiriyor. Böylece piyasaya giderek daha iyi PS VR oyunları çıkıyor. Bu gelişmenin hem görüntüde, hem oynanışta hem de çeşitlilikte kendini gösterdiğini söyleyebiliriz. Gelecekte bu alanda çok daha fazla gelişme yaşanması bekleniyor.

Yazının devamında şimdiye kadar çıkmış en iyi PS VR oyunlarını inceleyeceğiz. Haydi başlayalım.

10- Falcon Age

Falcon Age VR

Falcon Age, diğer türlerden farklı olarak sizlere gerçek hayata yakın görsel bir deneyim sunmayı amaçlamaktan ziyade daha animasyon tarzı bir ortamda sevimli bir kuş arkadaşınız ile zorluklarla mücadele etmeyi esas alıyor.

Bu oyunda hareketlerinizi çok gerçekçi hissediyorsunuz. Yer yer sevimli görsel ayrıntıları göreceğiniz oyunda sık sık seyahat gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bazen ise düşmanlar ile karşı karşıya kaldığınızda üstesinden gelmek için yaratıcı olmanız gerekiyor.

9- Trover Saves the Universe

Trover Saves the Universe kuşkusuz PlayStation VR oyunları arasında en eğlenceli olan oyunlardan birisi. Dijital ortamda oyun oynarken kolay sıkılan birisinin bile kısa sürede aşinalık kazanıp sevebileceği bir tarza sahip oyundan bahsediyoruz.

PS VR deneyimini keyifli ve maceracı bir şekilde yaşamak için bu oyun en iyi seçeneklerin başında geliyor. Oyunun içeriğinden genel olarak bahsedecek olursak oyunda Trover adlı karakterin evreni kurtarmasına yönelik uğraşları yer alıyor.

Oyundaki efektlere ayrıca hayran kalacağınızdan eminiz çünkü oyunun detayları animasyon esaslı olsa da, patlama ve gözleri alan diğer parlama efektlerinin son derece gerçekçi olduğunu söyleyebiliriz.

8- Tetris Effect

Tetris Effect VR

Tetris Effect için efsane tetris oyununun biraz daha karmaşık olanı diyebiliriz. Oyunun başındayken aslında her şey normal gibi görünüyor ancak ilerleyen süre ile birlikte bildiğimiz standart tetristen daha farklı olduğunu tüm çıplaklığı ile fark ediyoruz.

Oyunda etrafta uçuşan birçok şey var. Bu garip şeyler sizin yukarıdan düşen blokları doğru bir şekilde sıralandırmanıza engel olabiliyor. Yanlış bir sıra ile dizdiğinizde ise oyunu kısa sürede kaybetmeniz olası. Bu nedenle oyunu hızlı, atik ve ince düşünerek sürdürmeniz son derece önemli.

Oldukça fazla odak isteyen bir oyundan bahsediyor gibi görünsek de, aslında VR dahilinde sanki oyun içerisindeymişsiniz gibi hissettiğinizden “odaklanmak” sizin için bir problem olmuyor. Yapmanız gereken şey engelleri aşarak blokları doğru bir şekilde istiflemek. Dikkatli olmalısınız çünkü çevrenizde birçok engel var. Ayrıca farklı ortamlarda farklı müzikler oyun boyunca sizlere eşlik ediyor.

7- Moss

Moss VR

Moss’u eğer ilk defa oynayacaksanız oyunda dikkatinizi çekecek şeylerin başında küçük, sevimli ve cesur bir fare olacaktır. Fareyi üst açıdan geniş bir kamera açısıyla kontrol ediyorsunuz. Fare oldukça hareketli ve mücadeleci olmasıyla dikkat çekiyor.

Oyun boyunca dahil olacağınız atmosfer yine sizi içine çekecek, eşsiz bir orman atmosferi. Ormanda adeta bir seyahat macerası yaşıyorsunuz. Oyuncular bunun değişik bir VR deneyimi olduğunu söylüyor. Farklı bir hissiyat için Moss, denenmesi gereken sanal gerçeklik oyunları arasında yer alıyor.

6- Beat Saber

Beat Saber uçuşan efektler eşliğinde muazzam bir animasyon efekt ziyafeti çektiğiniz bir oyun. Oyunda sizlere elektronik müziğin en başarılı örnekleri eşlik ediyor. Alttan alttan duyduğunuz elektronik müzik, sizi ayrı bir dünyaya dahil ediyor ve tam anlamıyla moda girmiş oluyorsunuz.

Beat Saber oyununda kolayca kontrol edebileceğiniz bir ışın kılıcınız var. Bu kılıçlar ile karşı koyamayacağınız bir engel yok diyebiliriz. Sanal gerçeklik oyunları arasında bu oyunun özellikle de ileri teknolojiyi konu alması, konuyu da başarılı elektronik müzik altyapısıyla desteklemesi dikkat çekmektedir.

Her bir küpü keserken doğru bir açı belirlemeniz gerekiyor. Bir zaman sonra ustalık kazanıyorsunuz ve sanki yıllardan beridir PS4 VR oyuncusuymuşsunuz kadar atik davranmaya başlıyorsunuz. Hızlı kesim eğitimleri ile karşınıza çıkan renkli küpleri usta bir hareketle parçalamaya başlıyorsunuz. Oyunda aynı zamanda şarkı ritimlerini de dikkate almanız gerekiyor. Nitekim her bir ritim, doğru bir anda müdahale etmenize olanak sağlıyor. Oyunu bir süre oynadığınızda artık bazı şeyleri içgüdüsel olarak yapmaya başladığınızı fark edeceksiniz. Bu da değişik bir hareket kabiliyet deneyimini sunuyor.

5- Blood and Truth

Blood and Truth bir önceki oyundan farklı olarak kalabalık bir ortamdan ziyade tek başına keşif yapılan bir ortam sunuyor. Oyun ortamında tek kişilik bir shooter yani atışçı olarak göreve atılıyorsunuz. Etkileyici atışlar yaparak hedef almayı başardığınızda oyundan oldukça keyif almaya başladığını fark edeceksiniz.

Hem DualShock 4 hem de hareket denetleyicisi ile kontrol edebileceğiniz karakter, esnek hareketleri ile gerçekleştirdiği vuruşlar sizi profesyonel bir tetikçi gibi hissettirecek. Farklı silah seçenekleri ile daha farklı gösteriler yapabilir, düşmanlarınızı daha esnek vuruş kabiliyetlerini uygulayarak etkisiz hale getirebilirsiniz.

Oyunda ne kadar profesyonel bir tetikçi olduğunuzu düşmanlara göstermek tamamen size kalmıştır. Kısa bir sürede oyun kontrollerine hakim oluyorsunuz ve ardından şova başlıyorsunuz.

4- Firewall Zero Hour

Firewall Zero Hour VR

Firewall Zero Hour tam olarak gerçekte bir çatışma ortasında kalmak isteyen ve bu ortamdan usta bir şekilde kurtulacağına inanlara hitap ediyor. Tıpkı geçmişte ve günümüzde popüler olan çoklu online savaş – çatışma oyunları gibi düşünebilir ama bunun içinde kendini bulduğun hali.

Çok oyunculu bir ortamda online mücadele vermiyorsunuz belki ama oyun içerisinde sanki öyle bir hissiyata sahip oluyorsunuz. Bu açıdan düşündüğümüzde, bu tür severler için Firewall Zero Hour en başarılı seçeneklerden birisidir.

Doğru taktik ve hızlı girişimlerde oyunda iyi işler çıkarabilirsiniz. Oyuna hakim olduğunuzda zaman zaman kendinizi o ortamın içerisinde gibi hissediyorsunuz.

3- Resident Evil 7

Resident Evil 7 VR

Hayatta kalma ya da daha genel bir ifade ile zombi oyunu olarak da tanımlanan Resident Evil serisinin 7. partı olan Resident Evil 7 ile çok gerçekçi bir VR deneyimi yaşamanız mümkün.

Oyunun VR için geliştirildiği basına sızdığında büyük bir ses getirmişti çünkü RE serisi 90’ların ikinci yarısından itibaren her daim ses getiren ve 2010’lardan sonra ise büyük bütçeli oyunlar kategorisinde de yer alan seri oyunlardan birisi olmuştur.

Böylesi bir oyunun sürükleyici bir deneyim sunması kaçınılmazdı ve VR versiyonunu deneyimleyen pekçok oyuncu da bu deneyimin oldukça başarılı bir şekilde hissettirdiğini onaylıyor. Oyunun VR versiyonu hakkında negatif görüşler görsel gerçekçiliğinin yetersiz kaldığı yönünde ancak bunun dışında tam bir gerilim filmi atmosferi sunuyor. Dolayısıyla bu konuda beklentinizi karşılayacak en başarılı sanal gerçeklik oyunları arasında yer alıyor.

2- Superhot VR

Superhot VR

Superhot VR, VR ile oldukça uyumlu bir şekilde çalışan en iyi PS VR oyunlarından biridir. Henüz oynamadıysanız kusursuz bir VR deneyimi yaşamanız için kesinlikle oynamalısınız.

Superhot yer yer atışların yapıldığı bir oyun olsa da, aslında oyun boyunca bir bulmacayı çözmeye çalışıyorsunuz. Oyunun en etkileyici ayrıntısı ise zamanın yer yer tıpkı Matrix filmindeki o etkileyici mermiden kaçış sahneleri gibi duruyor olmasıdır. Böylece kendinizden hiç beklemeyeceğiniz kadar hızlı, atik ve esnek hareketler yapabiliyorsunuz. Tabii ki oyun içerisinde. Böylesi bir deneyimi kesinlikle yaşamalısınız ve Superhot bunun için en iyi seçeneklerden birisidir.

1- Astro Bot Rescue Mission

3 boyutlu bir platform oyunu olan Astro Bot Rescue Mission, DualShock 4 kontrolleri ile oynayabileceğiniz PS VR oyunlarından birisidir.

Bu oyunu özel kılan birçok ayrıntı var. Bu ayrıntılar bu oyunun aynı zamanda 2018’in en iyi oyunu olmasını sağlamıştır. Oynanışın keyifli olması sayesinde oyunda sıkılmadan vakit geçirebilirsiniz.

Oyunda Astro Bot adında oldukça sevimli bir küçük robot var. Bnun yanında oyunda oldukça farklı bir ortam deneyimi sunuluyor. Aslında sadece tek bir oyun değil, tek bir oyun içerisinde birçok farklı oyun türünü barındıran bir oyundan bahsediyoruz. Bu oyunun bu denli tutulmasının nedenlerinden birisi de bu olabilir. VR içerisinde farklı oyun türleri keşfi yapmak ve bu keşifleri yaparken, farklı atmosferlere dahil olmak. Kulağa hoş geldiği gibi göze de hoş geliyor.

Oyun aynı zamanda seyahat severlere de hitap ediyor. Belirli bir ortamda farklı mekanikler ile de olsa her daim aynı gelişmelerin yaşandığı oyun tarzları eğer size sıkıcı geliyorsa bu oyunu mutlaka deneyimlemeniz önerilir. Farklı mekaniklerin yanı sıra farklı deneyimleri oldukça farklı renkli dünyalar arasında yaşıyorsunuz.

Oyun boyunca sizi sıkmayacak birbirinden farklı görevler aslında birçok farklı PlayStation VR oyunları içeriğinde bulamayacağınız kadar çeşitlilik içeriyor. Bu oyunu oynayan kimse kolay kolay sıkılmadı ve siz de kolay kolay sıkılmayacaksınız.

2018 yılının en çok oynanan ve en popüler oyunlarından birisinden bahsediyoruz. Astro Bot oldukça pratik ve esnek hareketleri ile sizi hiç olmadığınız kadar hızlı hissettirir. Bu vücut kabiliyeti ile yapamayacağınız bir şey yok gibidir. Sadece maceraya atılmakla kalmaz aynı zamanda engelleri de seri bir şekilde aşabilirsiniz.

Sonuç Olarak

Eşsiz bir sanal gerçeklik oyun deneyimi yaşamak için tercih edebileceğiniz oldukça başarılı oyun seçenekleri mevcut. Sanal gerçeklik oyunları hakkında farklı görüşleriniz ve hatta ön yargılarınız olabilir ancak her koşulda bu yeni teknolojiyi oyunlarda denemeniz önerilir.

Böylesi bir gelişimi denemek için ise belki de en başta size en uygun olan oyunu seçmeniz, doğru bir değerlendirme yapabilmeniz açısından önemlidir. Bu bağlamda önce oyunları tanımanız ve hatta bu oyunları deneyimleyen oyuncuların değerlendirmelerine kulak vermeniz önerilir. Bu sayede kendi tarzınıza, bakış açınıza, merak ve zevkinize göre en doğru oyun tercihini yapabilir; gelişmiş sanal gerçeklik oyun deneyimini en doğru şekilde yaşayabilirsiniz.

Birçok farklı türde sanal gerçeklik oyunu vardır. Bu türler arasında keşif yapmak ve her bir türün en başarılı örneğini inceleyerek o türü bizzat kendiniz denemek belki de PS4 VR deneyimini en doğru şekilde yaşamak için en iyi gidişat seçeneği olacaktır.

Şimdi siz de keşif yapmaya başlayabilirsiniz. Belki ilk deneyiminiz belki de birkaçıncı olacak ancak her koşulda farklı oyunları ve bu oyunların mekaniklerini keşfetmenin size ayrı bir keyif vereceğinden emin olabilirsiniz.

Aynı türden farklı oyunların bile bazen oynanış mekanikleri aynı olsa da sunduğu ortam ve oyunun gidişatı size farklı bir keyif verecektir. Bu nedenle daha önce VR oyun deneyimi yaşamış olsanız bile bu deneyimi sadece tek bir oyun ile sınırlı tutmamalısınız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir